Українські архіви – К. Булкін

Жовтень 28, 2008

Перший тур Президентських виборів-2004: унікальний досвід / The 1st Round od the Presidential Elections-2004: the Unique Experience

My material for RFERL (01.11.2005) dedicated to the unique experience of coordination between radio, Internet and civil society activists during the first round of Ukrainian presidential elections-2004 (on the eve of the Orange Revolution).

Мій матеріял на Радіо Свобода (1 листопада 2005 р.) про унікальний досвід координації радіо, Інтернету та громадських активістів під час першого туру Президентських виборів-2004.

Київ, 1 листопада 2005 (RFE/RL) – Рівно рік тому, приблизно в цей ранковий час, громадські активісти й просто небайдужі громадяни роз’їжджалися додому після безсонної ночі 1-го туру президентських виборів. Вони чергували під дільницями, намагаючись запобігти фальсифікаціям. Про один з уроків тієї виборчої ночі далі.Про перший тур Президентських виборів 2004 року можна згадувати з різних позицій і під різними кутами зору. Я хочу звернути увагу на унікальний досвід народної самоорганізації задля захисту власного права на чесні вибори. А в її рамках надзвичайно цікавою була координація таких структур, як віртуальні Інтернет-спільноти, реальні групи громадянських активістів та журналісти. Особливу роль тут відіграло розмовне радіо, оскільки телевізора з собою не потягнеш, а за гарячими новинами ті, хто вийшов уночі під дільниці, стежили дуже пильно. Тож такі станції, як радіо “НАРТ” та “Ера” (що, крім власного мовлення, ще й ретранслювали “Свободу” й Бі-Бі-Сі) були тоді не лише джерелом інформації, але й координаторами громадської ініціативи. І це не було проявом необ’єктивності чи анґажованості: журналісти лише надавали інформацію, яку, своєю чергою, повідомляли на їхні гарячі лінії слухачі. Ось лише один приклад. Говорить керівник громадянської ініціативи “Нічна варта”, чия допомога часто виявлялася вирішальною у запобіганні фальсифікаціям чи навіть провокаціям та фізичним зіткненням, Олександр Попов.

Олександр Попов: Я зараз знаходжусь на Лук’янівці і згадую, як саме в цей час один з провідників сайту “Майдан” Михайло Свистович стояв біля дільниці № 51 і вів онлайновий репортаж для радіо НАРТ. Вперше, напевно, в історії отака співпраця раді, медіа-ресурсу, як Інтернет, і загонів прямої дії дала такий результат. Ми, наприклад, явно на першому турі упередили на шести дільницях дуже серйозні порушення.

І насамкінець – деякі записи з журналу телефонних дзвінків на гарячу лінію радіо “НАРТу”. Гадаю, коментарів вони не потребують.

22:43. Чоловік, 56 років, Київ. Повідомляє: Близько 20-30 вулицею Автозаводською в бік центру рухалася колона військових, озброєних автоматами.

0:58. Чоловік середнього віку, Київ. Інформує: За адресою: вулиця Кудрі, 36 (неподалік від ЦВК) – колона машин з піском, номери заклеєні.

2:44. Молода жінка, пологовий будинок № 7, Київ. Розповідає, що їй не дали відкріпний талон, мусила проголосувати в лікарні. Чинили тиск, навмисне не виписували, забрали паспорти.

Це – лише деякі з повідомлень, що надходили на гарячу лінію НАРТу тієї ночі. Може, з часом тодішня співпраця радійників, Інтернет-журналістів та мобільних груп активістів посяде свою сторінку в історії – принаймні, історії розмовного радіо. Але тоді, звісно, про це ніхто не думав. Люди просто робили свою справу.

Advertisements

Напиши коментар »

Коментарів ще немає.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Створити безкоштовний сайт або блог на WordPress.com.

%d блогерам подобається це: