Українські архіви – К. Булкін

Жовтень 29, 2008

Адам Міхнік про польсько-українські стосунки / Adam Mikhnik about Polish-Ukrainian Relations

My material for RFERL (1.09.2006) about the visit to Ukraine of former Polish political prisoner, editor-in-chief of the famou8s newspaper “Gazeta Vyborcha” Adam Mikhnik.

Мій матеріял для Радіо Свобода (1 вересня 2006 р.) про візит в Україну колишнього польського політв’язня, головного редактора “Газети виборчої” Адама Міхніка.

Київ, 1 вересня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Добрі стосунки між Польщею та Україною мають зберігатися й розвиватися незалежно від персональній в українській владі – так вважає головний редактор польської “Газети виборчої” Адам Міхнік.

Знаний громадський діяч і журналіст, один з лідерів руху “Солідарність”, що сколихнув Польщу 1980-го року, Адам Міхнік є водночас щирим другом України. У тому, що останнім часом в польському суспільстві панують прихильні до України настрої, а антиукраїнські стереотипи руйнуються, є і його чимала заслуга. Утім, пан Міхнік вважає це досягненням самих українців, які, на його думку, Помаранчевою революцією довели, що вони є справжньою європейською, демократичною нацією. На запитання Радіо Свобода про те, чи повністю зруйновані антиукраїнські стереотипи в Польщі, Адам Міхнік відповів:

“Стереотипи іноді живуть самі в собі, і є такі, хто з них живиться. Було б неправдою сказати, що в Польщі їх зовсім нема. Але змінилися пропорції. Раніше ці стереотипи домінували, тепер вони відійшли на марґінес”.

Що ж до останніх політичних події у Києві, зокрема, приходу нового уряду, то Адам Міхнік коментував їх стримано. За його власними словами, він є українофілом, але не українознавцем. Утім, пан Міхнік все ж зізнався, що новий склад українського уряду викликав у нього, як і в багатьох поляків, що симпатизують Україні, певне розчарування. Та на його думку, добрі стосунки між Польщею та Україною мають зберігатися й розвиватися незалежно від персональній в українській владі:

“Як українці в Україні були певною мірою заскочені й розчаровані, так було і в Польщі. Та, на мою думку, польська зовнішня політика має бути дружньою до України й Польща має підтримувати добрі, приязні стосунки з будь-яким українським урядом, обраним з дотриманням демократичних процедур”.

А ще Адам Міхнік знайшов своєрідну втіху для заскочених новим складом українського уряду, звернувшись до кадрових реалій польської політики:

“Якщо ми подивимось на уряд Польщі, то треба сказати відверто, що в Януковича немає брата-близнюка”.

Тож стосовно України та розвитку польсько-українських стосунків Адам Міхнік залишається оптимістом:

“Для Польщі Україна – це надзвичайний шанс. Для України Польща – це теж надзвичайний шанс. Якщо пофантазувати, то можна уявити утворення з Польщі та України на кшталт того, як Бельгія, Голландія та Люксембург утворили Бенілюкс. Це була б надзвичайна потуга в Європі, бо тут – одне з найважливіших місць на континенті”.

Але для такого успішного і взаємовигідного розвитку, Польща й Україна мають будувати свої відносини на ґрунті історичної правди. Важкі епізоди історії, на кшталт операції “Вісла”, на думку пана Міхніка, не треба замовчувати, але треба зробити з них висновок: такого більше не має повторитися.

Advertisements

Напиши коментар »

Коментарів ще немає.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

Блог на WordPress.com .

%d блогерам подобається це: