Українські архіви – К. Булкін

5 Листопада, 2008

Академік Беліцер – видатний український біохімік (до 100-річчя зі дня народження) / Academician V. Belitser – the Prominent Ukrainian Biochemist (to the 100th Anniversary)

Володимир Беліцер

My material for RFERL (2.10.2008) about the prominent Ukrainian Biochemist Academician Vladimir Belitser.

Мій матеріял для Радіо Свобода (2 жовтня 2006 р.) про видатного українського біохіміка академіка Володимира Беліцера.

Київ, 2 жовтня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Виповнилося 100 років від дня народження видатного українського біохіміка Володимира Беліцера – автора багатьох фундаментальних відкриттів, засновника власної наукової школи.

Володимир Беліцер народився в Рязані, закінчив фізико-математичний факультет Московського університету за спеціальністю “фізико-хімічна біологія”. Іще до другої світової війни, у зовсім молодому для науковця віці, він зробив відкриття світового рівня. Воно було пов’язане з механізмами формування молекули аденозинтрифосфорної кислоти (АТФ), що є універсальним джерелом енергії в живих системах.

Сергій Комісаренко: “Володимир Олександрович розрахував перший у світі, що під час окислювального фосфорелювання синтезуються три молекули АТФ. Фактично це було відкриття світового рівня, і ті вчені, які працюють у цій галузі, завжди згадують Володимира Олександровича як корифея і як людину, яка зробила це відкриття”.

До України Володимир Беліцер переїхав на запрошення академіка Палладіна 1944-го року і відтоді до кінця життя у 1988-му році працював в Інституті біохімії Академії наук України. Тут він присвятив себе розробці ще однієї надважливої галузі. Він створив і очолив відділ структури та функції білка, а протягом кількох років був і директором Інституту біохімії – на той час уже інституту імені Палладіна. Серед його робіт, що мали велике практичне значення – створення білкового кровозамінника БК-8 з білків сироватки крові великої рогатої худоби; дослідження механізмів утворення тромбів. Він був надзвичайно доброзичливою, інтелігентною людиною. Учні, колеги, які пам’ятають співпрацю з ним, завжди згадують про ці зустрічі й роботу з надзвичайною теплотою. Говорить заступник директора Інституту біохімії, член-кореспондент НАН України Сергій Костерін:

“Образ Володимира Олександровича я пам’ятаю – його голос, його теплу таку посмішку, його дуже тепле, добре ставлення до кожного з нас. Він мене запрошував на засідання у своєму семінарі науковому. І я досі пам’ятаю, і, мабуть, буду завжди пам’ятати ту атмосферу, яка була на тому семінарі – виключно тепла стосовно ставлення до молоді. Дуже демократичне обговорення наукових результатів. І все це супроводжувалось тортом з чаєм, тобто була дуже приємна атмосфера. І це таке тепле враження, вдячність за увагу до мене – воно є в мене, і я думаю, що буде завжди зі мною”.

Науковий спадок, який залишив по собі Володимир Олександрович Беліцер, вимірюється не лише його фундаментальними відкриттями. Це ще й ціла наукова школа, яка і зараз з успіхом працює в українській біохімії, продовжуючи дослідження, підвалини яких заклав академік Беліцер.

Напиши коментар »

Коментарів ще немає.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Створити безкоштовний сайт або блог на WordPress.com.

%d блогерам подобається це: