Українські архіви – К. Булкін

Листопад 7, 2008

Вертеп Володимира Завальнюка: два поверхи театру, два поверхи життя / V. Zavalniuk’s Vertep: Two Floors of Theatre, Two Floors of the Life

My material for RFERL (13.11.2006) about Ukrainian theatrical director Volodymyr Zavalniuk and his puppet monoperformance “Ukrainian Vertep”.

Мій матеріял для Радіо Свобода (13 листопада 2006 р.) про українського театрального режисера Володимира Завальнюка та його лялькову моновиставу “Український вертеп”.

Київ, 13 листопада 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Чи можете ви назвати українського театрального режисера, чия робота отримала 14 гран-прі міжнародних фестивалів? Або такого, на чию виставу глядачі прилітають спеціально з іншого боку земної кулі? Саме про такого митця – на жаль, не вельми широко відомого на Батьківщині, розповідає Кирило Булкін.Церковний кант.

Ці церковні канти записані не в храмі. Вони складають звукове оформлення лялькової моновистави київського режисера і актора Володимира Завальнюка “Український вертеп”. Утім, сама вистава існує в духовному й енергетичному просторі, подібному до храмового. Мистецтво тут межує з містикою, а театральне стає сакральним. Актор за допомогою ляльок не просто показує традиційну українську містерію. Він, як творець, від-творює біблійну історію – і водночас живе в ній, зрежисованій і втіленій Вищим Творцем близько двох тисячоліть тому. При тому автентичність традиційного вертепу у виставі збережена дбайливо і навіть прискіпливо.

Галина Павленко: “Відповідний текст традиціям, канти, народна музика, і система ляльок, яка відповідає традиційному вертепу. У цій виставі велика духовність, спрямованість до глядача, до його серця, до його вірування у найкраще”.

Так характеризує вертеп Володимира Завальнюка провідний науковий співробітник музею театрального, музичного і кіномистецтва України Галина Павленко. Але цю духовну спрямованість добре відчувають і ті, хто не розуміє української. Американський професор Дейл Ротт, який вивчає релігійні мотиви у театральному мистецтві, почувши про виставу Завальнюка, спеціально прилетів зі Сполучених Штатів, аби подивитися її. Він розумів усе і без перекладу.

“Те, як ляльки діють у сценічному просторі – це майже сакральне, духовне переживання. Коли актор проходить з лялькою авансценою, він нагадує православного священика, що передає це духовне переживання людям”.

Так само розуміли виставу і глядачі багатьох європейських країн, де актор презентував її на гастролях. І, напевне, журі 14-х міжнародних фестивалів, на яких “Український вертеп” отримав гран-прі.

А що в Україні? Тут у розповіді, мабуть, починається друга частина вертепу. Вона стосується матерій, набагато прозаїчніших, ніж перша.

Уривок з вистави: “Актор: Зоря над вертепом сіяє? Глядачі: Сіяє! Актор: Ну, вона завжди сіяє… Царя Ірода вже немає? Глядачі: Немає! Актор: А народ що робить? Веселиться, танцює, співає, гуляє, Христа-Бога прославляє! Покличемо нових лялечок!”

Український народ веселиться і гуляє переважно без вистав Володимира Завальнюка. У Києві їх можна побачити дуже нечасто. Можливо, бракує доброго менеджменту, можливо, суспільна обстановка не сприяє духовному театру… Бувало, повернувшись з закордонного турне, Володимир через деякий час був змушений підробляти на Батьківщині таксистом. І сьогодні в його житті, немов на двох поверхах вертепу, сполучаються проблеми з орендою однокімнатної квартири – і задуми нових вистав, пошуки хліба насущного – і пошуки духовні.

Уривок з вистави: “А я Савочка-старець, прошу копійку. На дощечку, на клепало – хто що вкинув, те пропало!” Музика.

Advertisements

Напиши коментар »

Коментарів ще немає.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Створити безкоштовний сайт або блог на WordPress.com.

%d блогерам подобається це: