Українські архіви – К. Булкін

Листопад 8, 2008

Співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров / Co-Chairman of Kharkiv Human Rights Group Yevhen Zaharov

Євген Захаров

Євген Захаров

An interview for RFERL (1.01.2007) with the co-chairman of Kharkiv Human Rights Group, candidate for ombudsman position Yevhen Zaharov about the results of the year 2006 in the field of human rights.

Моє інтерв’ю на Радіо Свобода зі співголовою Харківської правозахисної групи, кандидатом на посаду омбудсмана Євгеном Захаровим про стан справ з правами людини в Україні у 2006 р.

Київ, 1 січня 2007 (RadioSvoboda.Ua) — Яким є нині стан справ із правами людини в Україні? Що змінилося у цій галузі за останній час, які проблеми залишаються найгострішими? Про це Радіо Свобода розпитувало співголову Харківської правозахисної групи, кандидата на посаду омбудсмана Євгена Захарова.

Р.С.: Як Ви оцінюєте розвиток ситуації у галузі прав людини?

Є.З.: За останні 4 місяці ситуація погіршилася. По-перше, це вся історія з підвищенням тарифів – вона показує повну бездіяльність держави щодо захисту тих людей, які не в змозі платити ці тарифи. Сподівання на те, що можна отримувати субсидії, марні великою мірою. Нема ясної, чіткої процедури отримання цих субсидій, це дуже складно.

Р.С.: Які ще сфери прав людини викликають сьогодні найбільшу тривогу в правозахисників?

Є.З.: Почастішали випадки насильства, і, зокрема, насильства на расовому ґрунті. У Харкові буквально кожну суботу нічні марші скінгедів, які б’ють усіх чорношкірих і представників інших країн, причому було кілька випадків смерті. Стан суспільства у цьому сенсі став значно більш важким, ніж це було раніше.

Р.С.: Що з цим можна зробити?

Є.З.: Я взагалі вважаю, що треба було б, щоб міліція вважала ці злочини саме як злочини на расовому ґрунті, і треба припинити це. Крім того, значно гірше стало зі свободою слова, зі свободою підприємництва. Знову повернулися ті перевірки, про які вже два роки фактично забули, з метою взяти штраф, навіть якщо все гаразд, оскільки є план отримання тих штрафів.

Р.С.: В галузі свободи слова Ви маєте на увазі приклади цензури чи ще чогось?

Є.З.: В галузі свободи слова – особливо це на місцевому рівні проявляється, значно більш активно, ніж раніше, власники видань диктують журналістам, яку саме позицію захищати, що саме писати і так далі.

Р.С.: Який зараз стан справ у завжди болючій галузі – пенітенціарні заклади, а також катування, тортури?

Є.З.: Ці проблеми були і залишаються важкими. Особливо це стосується кримінально-виконавчої системи, яка як була повністю закрита, майже повністю, так і залишається. Що стосується катувань у міліції – вони також залишаються, але слід все ж-таки сказати, що міліція стала значно більш відкритою. Проект мобільних груп, який зараз діє і який стає все більш вагомим, багато що показав і серйозно вплинув на ставлення керівництва міліції до цих проблем. Тобто це якраз і підкреслює різницю між міліцією і Департаментом з виконання покарань. Міліція каже: так, у нас є проблеми. Ось вони є, ось, скарги, вони підтвердилися. Так, нам потрібні кошти для ремонту ізоляторів тимчасового утримання, їх у нас не вистачає. Але міліція демонструє розуміння проблем, здатність їх вирішувати і готовність це робити. А департамент фактично приховує ці речі, він каже, що у нього все гаразд.

Р.С.: Як Ви оцінюєте потенціал правозахисних організацій, громадських організацій у тому, щоб чинити опір тим негативним тенденціям, про які Ви говорили, і виправляти ситуацію?

Є.З.: Я хочу сказати, що ці організації стали більш міцні, більш зрілі, більш сильні. І ступінь їхньої співпраці стала більшою. Тобто вони більше вміють, більше можуть і більше працюють на сьогодні. Але все ж-таки цих порушень прав людини так багато, такий величезний масив, що навіть ті успіхи, величезні успіхи, я хочу підкреслити, які мають правозахисні організації, вони просто губляться в цьому загальному масиві порушень, і тому ззовні здається, що взагалі ніяких успіхів нема. Тобто треба ще більше розвивати ці організації правозахисні, щоб їх ставало більше, щоб вони були в кожному регіоні, в кожній області, щоб вони ставали ще міцнішими, ще сильнішими, і я вважаю, що іншого шляху просто немає.

Advertisements

Напиши коментар »

Коментарів ще немає.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

Створити безкоштовний сайт або блог на WordPress.com.

%d блогерам подобається це: