Українські архіви – К. Булкін

Листопад 9, 2008

Тризубий Стас: росіянин, який будував Україну піснями / Tryzubyi Stas: a Man of Russian Origin, Who Built Ukraine With His Songs


My material for RFERL (29.01.2007) devoted to the memory of Ukrainian singer of Russian origin Tryzubyi Stas.

Мій матеріял для Радіо Свобода (29 січня 2007 р.), присвячений пам’яті українського барда російського походження Тризубого Стаса.

Київ, 29 січня 2007 (RadioSvoboda.ua) — Сьогодні у греко-католицькому храмі Святого Миколая, що на Аскольдовій могилі, друзі, однодумці й просто небайдужі українці прощалися з відомим бардом Тризубим Стасом (Станіславом Щербатих).

Київ прощався з Тризубим Стасом у день героїв Крут, у храмі, біля якого встановлений хрест у пам’ять про триста загиблих юнаків. Відомий композитор і продюсер Кирило Стеценко вбачає у цьому певну символіку: «У цей день, коли загинули триста школярів задля майбутнього України, я вважаю, що Тризубий Стас — це один із них, тому що він самотужки намагався зробити так, щоб була Україна, українська Україна».

Інструментом, за допомогою якого Тризубий Стас (до речі, росіянин за походженням) робив українську Україну, була пісня, а жанром — насамперед сатира. Його творчість — своєрідний зріз українського життя останніх 18 років — від 1989-го, коли пісні барда уперше пролунали на всю країну в рамках першого ж фестивалю «Червона Рута»:

Побачити наочно то можна лиш у нас — / наш повний, остаточний, / запланований, керований, та ще й перебудований АБЗАЦ!

Проте не лише гумор був сильною стороною унікального таланту Тризубого Стаса. Його пісні могли бути й гнівними…

А в Чигирині / розрили поле свині —/ там по святині / бульдозери гудуть, / де замість Бога — / «свєтлая дорога», / із тих, що так нікуди й не ведуть!

…а також — ліричними та філософськими:

Мить, секунда, хвилина, година, / тільки вчора родилась дитина, / а завтра це вже поважна людина, / чийсь батько й дід. / Ходить маятник крок за кроком, / день за днем, а потім рік за роком, / і навіть не встигнеш кліпнути оком —/ вгаса твій слід…

В одному з інтерв’ю Тризубий Стас казав, що в будь-якому разі залишиться у виграші: або в Україні стане краще жити, або його пісні завжди залишатимуться актуальними.

Сьогодні вони актуальні, як ніколи.

Advertisements

Напиши коментар »

Коментарів ще немає.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

Блог на WordPress.com .

%d блогерам подобається це: