Українські архіви – К. Булкін

Листопад 10, 2008

«Форум Белград»: пошук європейської культурної ідентичності / Forum Belgrade: Seeking For the European Cultural Identity

My material for RFERL (4.04.2007) about Forum Belgrade, which concentrated on the problem of European cultural identity in the context of Balkan experience.

Мій матеріял для Радіо Свобода (4 квітня 2007 р.) про Форум Белград, де розглядали питання європейської культурної ідентичности в контексті Балканського досвіду.

Київ, 4 квітня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У минулі вихідні в Сербії пройшов міжнародний форум, присвячений ролі культури в пошуку європейської ідентичності. Він мав назву «Форум Белград» і став складником широкого процесу, започаткованого діячами культури та європейськими політиками у рамках берлінської конференції «Душа Європи» 2004-го й 2006-го року. Зрозуміло, що в Белграді основну увагу учасники приділили ролі в цьому процесі Балканського регіону.

Проблеми, з якими стикаються у перехідний період балканські країни, мають чимало спільного з проблемами країн пострадянських. Зокрема це стосується і культури. Тут можна згадати і необхідність подолання шкідливих стереотипів у стосунках між різними етнічними групами, і важкий, але надзвичайно потрібний пошук порозуміння й толерантності в полікультурному суспільстві та налагодження порушених через військові конфлікти культурних зв’язків та обмінів.

Досвід із-за меж ЄС не менш важливий, ніж накопичений у Євросоюзі

Як виявилося, досвід Хорватії, Сербії, Словенії, Македонії та інших країн у розв’язанні цих проблем може стати в пригоді не лише, наприклад, Україні, але й країнам Західної Європи. Адже їм також потрібні свіжі ідеї, свіже розуміння того, що таке «Душа Європи». Уже саме це словосполучення й дебати навколо нього свідчать про тривогу європейських інтелектуалів за культуру, яка стала немовби молодшою сестрою політики та економіки в сучасному розвитку Європейського Союзу. Одна з ініціаторів берлінського форуму «Душа Європи» Неле Гертлінг наголошує, що для європейського культурного процесу той досвід, що приходить із-за меж ЄС, не менш важливий, ніж накопичений у Євросоюзі. Тому вона вітає активну участь балканських країн у пошуку європейської культурної ідентичності.

Неле Гертлінг: «Назва форуму трохи по-різному звучить трьома різними мовами. Німецькою – «Дати душу Європі», англійською – «Душа для Європи», французькою – «Душа Європи». Ці різні фрази визначають окремі нюанси нашої мети. Вони доповнюють одна одну і посилюють одна одну. І ми певні: що більшою кількістю різних мов звучатиме назва нашого руху, то пліднішою буде наша діяльність для Європи і для мирних надій Європи».

Спільний європейський культурний простір

А депутат Європейського парламенту Ханнес Свобода з пієтетом говорить про внесок балканських країн у різні жанри європейської культури: «Цей регіон – частина Європи, хоча він ще не є частиною Євросоюзу. Достатньо згадати хоча б культуру (і це лише один приклад). Візьмімо кінематографію: європейську спадщину тут неможливо уявити без внеску цього регіону. Те саме щодо літератури – не лише кількість, але і якість тих творів, що походять звідси. Також музика та інші мистецтва. Тож культура, наявна тут, не є локальною. Вона впливає на всю європейську культуру. Тому я щасливий бути тут, щоб продемонструвати нашу повну підтримку ініціативам Белградського форуму і, звичайно, очікуванням цього регіону».

Митці, менеджери, політики Сербії та інших балканських країн у виступах на Белградському форумі продемонстрували: вони хочуть бути частиною не просто ЄС, а спільного європейського культурного простору. Багато говорили й про один із важливих практичних кроків у напрямку реалізації цієї мети – спрощення візового режиму для діячів культури. І це ще одна точка, в якій інтереси балканських країн та України щодо співпраці з ЄС збігаються.

Advertisements

Напиши коментар »

Коментарів ще немає.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

Блог на WordPress.com .

%d блогерам подобається це: