Українські архіви – К. Булкін

Листопад 12, 2008

Головний редактор видавництва «Пульсари» Сергій Цушко про книгу спогадів Сержа Лифаря /Editor-in-Chief of “Pulsary” Publishing House Serhiy Tsushko About the Book of Serge Lyfar’s Memories

Спогади Ікара Сержа Лифаря

"Спогади Ікара" Сержа Лифаря

My interview for RFERL with Editor-in-Chief of “Pulsary” Publishing House Serhiy Tsushko about the book of the memoires of outstanding Ukrainian dancer Serge Lyfar that was recently published by “Pulsary”.

Моє інтерв’ю з головним редактором видавництва “Пульсари” Сергієм Цушком про щойно видану книгу мемуарів Сержа Лифаря “Спогади Ікара”.

Київ, 5 квітня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У видавництві «Пульсари» побачила світ книга «Спогади Ікара» видатного хореографа й артиста балету Сержа Лифаря. Серж Лифар, якого називали «богом танцю» та «добрим генієм балету XX століття», прожив переважну частину свого життя у Парижі, де й помер 1986 року. Проте він проніс через всі роки любов до України, де народився, і свого рідного міста Києва. Про видатного митця і книжку його мемуарів Радіо Свобода розмовляло з головним редактором видавництва «Пульсари» Сергієм Цушком.

Р.С.: Пане Сергію, Ви видали книжку спогадів Сержа Лифаря. Чи ця книга відкрила якісь нові грані цієї постаті, які не були раніше відомі?

С.Ц.: Я вам скажу таку річ. Я – літературний редактор і, природно, читав цю книжку, її рукопис, найперший у нашому видавництві. І я відкрив не просто грані – відкрив для себе постать, широко не відому в нашій країні.

Р.С.: Які речі найбільш вразили Вас у цій постаті?

С.Ц.: Звичайно, я побачив, по-перше, ту історію, яка пройшла через його долю, через його поневіряння і разом з тим через його прекрасні творчі пошуки. І разом з тим я побачив те тло, яке було довкола нас, до якого ми, можливо, багато в чому звикли. Він, відштовхуючись від того, від чого він, буквально скажемо, втік, показав, ким може стати талановита людина.

Р.С.: Він відчував себе українцем?

С.Ц.: Безумовно. Скажу хоча б те, що він попросив на надгробку написати: «Серж Лифар із Києва».

Р.С.: Але книга була написана в оригіналі французькою мовою, так?

С.Ц.: Звичайно. По-перше, як людина високої культури, він, ще в гімназії навчаючись у Києві, вивчав, природно, французьку мову. Потім, більше 30 років живучи у Франції і будучи в колі освіченому, в колі високоінтелектуальному, мистецькому – звичайно, він володів прекрасно французькою мовою. І ці спогади, які він писав, до речі, в останні роки свого життя, теж, природно, написав французькою.

Р.С.: Пане Сергію, хто допомагав Вам здійснити цей проект – адже він, очевидно, недешевий: тут було і питання авторських прав, і питання оформлення… Як Вам вдалося це здійснити?

С.Ц.: Найперше – це прекрасна ініціатива французького посольства і французького культурного центру, яка впродовж уже не одного року стимулює, допомагає і підштовхує, скажімо так, українські видавництва до популяризації своєї літератури – і давньої, і сучасної. У нас, скажімо, в попередні роки вийшло кілька романів сучасних французьких письменників і вони були тими, хто найперше прийшли на допомогу, коли ми прийшли до думки, що треба видати книжку про Сержа Лифаря. Крім цього, можна назвати окремих людей і установи – скажімо, це і Національний Музей, де є окрема експозиція Лифаря, і Національна Опера України, та інші. Це Дмитро Малаков із музею міста Києва… Дуже багато добрих людей, і це справді нам допомогло: і збиранню матеріалів, і фінансово.

Р.С.: Чи означає ця допомога, що книга буде не такою дорогою, як могла би бути, і, значить, доступною?

С.Ц.: Вона коштує 30 гривень. Як для такого формату, як для того ілюстративного матеріалу, який в ній є, це досить демократична ціна.

Р.С.: І скільки читачів зможуть її прочитати чи придбати?

С.Ц.: Ми видали, як на сьогоднішні реалії, немалий тираж – 2000 примірників. І разом з тим ми вважаємо, звичайно, це не погамує голод і не принесе всім охочим інформацію, яку вони хотіли б дізнатися. Просто розраховуємо, що вона потрапить до бібліотек і всі зможуть з нею ознайомитися.

Advertisements

Напиши коментар »

Коментарів ще немає.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

Створити безкоштовний сайт або блог на WordPress.com.

%d блогерам подобається це: