Українські архіви – К. Булкін

Листопад 16, 2008

Керівник аґенції «Відкритий Сибір» Тетяна Ткаченко / Head of the “Open Siberia” Agency Tatiana Tkachenko

Тетяна Ткаченко

Тетяна Ткаченко

An interview for RFERL (19.05.2007) with the head of the “Open Siberia” Agency Tatiana Tkachenko: “A piece of Europe” in Novosibirsk”.

Моє інтерв’ю для Радіо Свобода (19 травня 2007 р.) з керівником аґенції “Відкритий Сибір” Тетяною Ткаченко: “Шматочок Європи” в Новосибірську”.

Київ, 19 квітня 2007 (RadioSvoboda.ua) — Відстоювати європейські цінності й впроваджувати їх у життя можна, живучи навіть за тисячі кілометрів від кордону ЄС. Це доводить приклад росіянки Тетяни Ткаченко. Вона мешкає в Новосибірську й очолює агенцію «Відкритий Сибір». Чимало проектів ця громадська організація здійснює у співпраці з європейськими фундаціями. Про життя й роботу проєвропейськи налаштованої активістки в Сибіру Тетяна Ткаченко розповіла в інтерв’ю кореспондентові Радіо Свобода.

Радіо Свобода: Розкажіть, будь ласка, про спільні проекти, які ваша неурядова організація в Новосибірську провадить спільно з європейськими організаціями.

Тетяна Ткаченко: Ми починали в основному зі співпраці з Америкою. Ми багато працювали з Інститутом відкритого суспільства, з Бібліотекою Конґресу США, запроваджували багато проектів у галузі арт-менеджменту, проводили багато фестивалів та різних інших художніх проектів, таких, як фотоекспедиції, виставки… Перший міжнародний проект, який ми запустили разом із європейською організацією, — це проект «Кухня», якому всього півроку. Він дуже молодий. Ми робимо його спільно з голандським публічним центром „Felix Meritis” і літнім університетом «Амстердам — Маастріхт». Це міський публічний проект, який поки що працює тільки в Новосибірську, але буде обов’язково розвиватися також в інших містах Сибіру. Основна його частина складається з дебатної, публічної та лекційної програми, яку ми проводимо для мешканців міста.

Радіо Свобода: Як розпочалася ваша співпраця з голандськими фундаціями?

Тетяна Ткаченко: Коли ми вирішили, що хочемо зробити публічний проект, де будуть дебати, дискусії, лекції, куди люди приходитимуть, думатимуть, говоритимуть про те, що відбувається навколо, ми стали шукати партнерів у Голландії — країні з дуже сильними демократичними, ліберальними традиціями. І ми стали розсилати е-мейли, це було як спам. І було дивовижно, що Йоанеке Лоотсма, директорка літнього університету Амстердаму, яка була зовсім не знайома зі мною, нічого не знала про Сибір і, звісно, про Новосибірськ, негайно відповіла на мій лист, і між нами зав’язалося таке листування, і з цього вийшла така співпраця. Це, звісно, дивовижна історія. На мій погляд, тільки у такій «відв’язній» країні, як Голландія, вона могла трапитися.

Радіо Свобода: Чи зустрічаєте ви розуміння й підтримку з боку місцевої влади?

Тетяна Ткаченко: Місцева влада дуже добре підтримує нас у всьому, що стосується виключно культурного наративу. Дуже багато вкладає у проведення фестивалів, які не мають прямого стосунку до проекту «Кухня». Що стосується «Кухні», то серйозна підтримка полягає в тому, що ми маємо пільги в оренді нашого приміщення в регіональній бібліотеці. Розуміння є, і нема особливого страху, що мене втішає, бо, ви знаєте, в Росії зараз такий час, що люди часто уникають політичних дискусій. Але я бачу, що влада досить лояльно налаштована щодо цього.

Радіо Свобода: Можливо, це тому, що Новосибірськ — це специфічне місто, де більше інтелектуальної еліти?

Тетяна Ткаченко:
Так, можливо. Ви знаєте, дуже дивним чином я ніколи не мала проблем у Новосибірську в жодні часи, пов’язаних, наприклад, із тим, що я працюю в американській організації, коли я працювала у Сибірському відділенні Фонду Сороса. Можливо, справа навіть не в тому, що це місто освічених людей, а в тому, що політично це місто дуже спокійне і нейтральне, чесно кажучи.

Радіо Свобода: Наскільки велика зацікавленість людей у цих дебатах?

Тетяна Ткаченко:
Ви знаєте, коли ми починали цю історію, ми дуже багато радилися з експертами, журналістами. І було дуже багато скепсису щодо цього. Було в цілому загальне переконання, що нікому нічого не потрібно. І ми починали цю історію зі страхом. Але, на щастя, це виявилось не так. Дуже великий інтерес у суспільстві. Гадаю, що це частково віддзеркалює потребу людей, яких ми називаємо креативним класом, у серйозній рефлексії і роздумах про те, що відбувається у суспільстві, в країні, в місті. Мені здається, це віддзеркалює деякий інтелектуальний голод, який насправді у спільноті існував. І не лише в новосибірській, бо я маю вже пропозиції схожу програму реалізовувати в Томську, в Барнаулі, в Ханти-Мансійську і навіть у Нижньому Новгороді. Причому, що найприємніше, — це люди, які просто знайшли нас через веб-сайт, які подивилися на те, що ми робимо, які самі виявили ініціативу. Узагалі це чудово, мені здається.

Радіо Свобода: Ви наводили дані досліджень про те, що більшість росіян — 63 % — вважають російський цивілізаційний шлях особливим. Понад 20 % ототожнюють російську цивілізацію з Європою, 6 % — із Азією, 5 % — із Америкою. А як би Ви відповіли на це запитання?

Тетяна Ткаченко: Особисто в мене дуже космополітична свідомість. Якщо мені запропонують вибрати між Америкою, Азією та Європою, я радше ідентифікуватиму себе з середнім європейським мешканцем. Але, за великим рахунком, для мене це не має значення. Мені здається, прийшов такий час, коли вузька національна свідомість вже не працює — тому що глобалізація, тому що комунікації, тому що інтернет, тому що ми багато їздимо, багато бачимо. Але мені здається, що людина з недостатньо мобільним мисленням має набагато обмеженіше майбутнє, обмеженіші можливості, ніж люди, які мислять поза кордонами.

Advertisements

Напиши коментар »

Коментарів ще немає.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

Блог на WordPress.com .

%d блогерам подобається це: