Українські архіви – К. Булкін

Листопад 17, 2008

Спеціальний представник ЄС у Молдові Калман Міжей / EU Special Representative for the Republic of Moldova Kálmán Mizsei

Калман Міжей

An interview for RFERL (31.08.2007) with the EU Special Representative for the Republic of Moldova Kálmán Mizsei about Transnistria conflict.

Моє інтерв’ю на Радіо Свобода (31 серпня 2007 р.) зі спеціальним представником ЄС у Молдові Калманом Міжеєм про Придністровський конфлікт.

Київ, 31 серпня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У самопроголошеній Придністровській Молдавській Республіці цими днями відзначають свято – День республіки. Тим часом Європа і світ шукають шляхів розв’язання замороженого конфлікту на території Молдови, адже Придністров’я наполягає на своїй «незалежності»; ані Молдова, ані жодна інша країна цієї незалежності не визнає. Які перспективи виходу з цього глухого кута?
К.М.: Перш за все, ми віримо (Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики) Хав’єр Солана та всі ми – що цей конфлікт є чи не єдиним у колишньому Радянському Союзі, який відносно легко розв’язати за наявності спільної волі партнерів. Ми особливо розраховуємо на плідну співпрацю з Російською Федерацією. Ми віримо, що добре розв’язання цього конфлікту справді сприятиме нашій спільній роботі в інших сферах.

Р.С.: На Вашу думку, у чому цей конфлікт найбільше відрізняється від інших?

К.М.: Цей конфлікт не має культурного, релігійного, етнічного коріння. Він має певне коріння в упередженнях, як і будь-який конфлікт у світі, але вони незначні у порівнянні з багатьма іншими регіонами, де глибокі релігійні упередження іноді заважають партнерам будувати довіру один до одного. Тут є упередження, є недовіра, але вони порівняно не великі. Тож гадаю, що разом з партнерами у переговорному форматі 5+2, особливо з посередниками та спостерігачами, ми допомагаємо побудувати цю довіру між сторонами конфлікту. І також ми віримо, що всі ідеї вже викладені. Тож ми зможемо порівняно швидко рухатися вперед, коли партнери погодяться на поновлення переговорів у форматі 5+2.

Р.С.: Коли Ви кажете, що ідеї вже викладені, чи ви маєте на увазі також план, що запропонувала Україна майже два з половиною роки тому, так званий план Ющенка?

К.М.: Так, план Ющенка є дуже корисним внеском до ідей [розв’язання конфлікту], особливо щодо демократичних змін у Придністров’ї. Як зазначив ваш міністр закордонних справ пан Яценюк кілька місяців тому, коли ми з ним бачились в Одесі, ми не можемо дозволити собі мати в Європі чорну діру. А ситуація, коли існує майже півмільйонне населення [на території, яку] не визнає жодна країна, в тому числі й Російська Федерація, це чорна діра у системі міжнародних відносин. Тому зусилля України й зокрема план Ющенка є дуже важливими у розв’язанні конфлікту, і Європейський Союз дуже вітає участь і партнерство України в переговорному процесі.

Р.С.: Як ЄС оцінює ситуацію з правами людини в Придністров’ї і як цю ситуацію можна покращити?

М.К.: Права людини поважають і дотримують лише за демократичного устрою. Придністров’я не є демократією, тому права людини тут у дуже важкому становищі. Ми працюємо з нашими партнерами у Молдові і в придністровському регіоні, для покращення ситуації з правами людини, щоб привернути увагу до деяких конкретних випадків. Маю таке враження, що у Придністровському регіоні демонструють бажання здійснювати демократичні зміни. Суспільство, деякі політики, а також спільнота неурядових організацій, активно борються за демократичні зміни, які зможуть покращити тут ситуацію з правами людини. Знову ж таки, дуже важливо, щоб усі партнери й сторони переговорного процесу гармонізували свої зусилля. І ми дуже сподіваємося, що в межах пакету можливих рішень для розв’язання Придністровського замороженого конфлікту ми зможемо запровадити й ініціативи щодо демократизації, які дуже збігаються за напрямком з планом Ющенка.

Напиши коментар »

Коментарів ще немає.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Створити безкоштовний сайт або блог на WordPress.com.

%d блогерам подобається це: