Українські архіви – К. Булкін

Листопад 17, 2008

5 вересня – день пам’яті жертв червоного терору / September 5 – the Memory Day of the Victims of Red Terror

evil communism

5 вересня - День жертв червоного терору

Мій матеріял для Радіо Свобода (5 вересня 2007 р.) про День пам’яти загиблих у комуністичних концтаборах.

Київ, 5 вересня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – 5 вересня 1918 року рада Народних Комісарів Росії ухвалила постанову, де було зазначено: «необхідно убезпечити Радянську Республіку від класових ворогів шляхом ізоляції їх в концентраційних таборах». Ця постанова для українців відгукнулася мільйонами жертв. Політв’язні радянських концтаборів щороку відзначали 5 вересня голодуванням як День жертв червоного терору. «Ми повинні карати на смерть не лише винних. Страта невинних вражає маси» – казав у вересні 1918 року Михаїл Криленко, що згодом став прокурором та Міністром юстиції Радянської Росії.
Большевистська влада діяла саме за таким принципом. Мільйони, кажучи словами Василя Стуса, «розстріляних, замучених, забитих / по Соловках, Сибірах, Магаданах» – ціна, яку заплатила Україна за російський експеримент по втіленню в життя вчення Маркса-Леніна. До речі, сам Стус загинув у пермському концтаборі Кучино напередодні Дня жертв комуністичних концтаборів – у ніч з 3 на 4 вересня 1985 року. А роком раніше, немовби підтверджуючи фатальність дати, у тому ж таборі пішов з життя інший поет-політв’язень – Юрій Литвин.

Комуністичні репресії – «це був злочин проти людства»

Сьогодні Україна згадує загиблих і намагається дізнатися всю правду про власну трагічну історію ХХ століття. Служба безпеки України реалізує програму, у рамках якої збирається оприлюднити матеріали з архівів НКВД-КҐБ, що стосуються репресій комуністичної доби. Чи можна буде ставити питання про компенсацію родинам загиблих після оприлюднення цих документів? Директор Інституту національної пам’яті Ігор Юхновський сумнівається у цьому: «Якщо я, як голова Інституту національної пам’яті, зараз говорив би про компенсацію, це було б несерйозно, бо я – офіційна особа».

А виконувач обов’язків Голови служби безпеки України Валентин Наливайченко налаштований рішучіше: «Це був злочин проти людства. Згідно з нашим законодавством, ті родини, що постраждали, таке право [на компенсацію] мають. Єдине що – доказова база… І прецедентів таких ще не було. Але найголовніше – це відкрити правдиві документи, правдиві фотокартки, а вже правда – вона переможе завжди».

Один з кроків до перемоги правди – вшанування пам’яті про невинно загиблих.

Advertisements

Напиши коментар »

Коментарів ще немає.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

Створити безкоштовний сайт або блог на WordPress.com.

%d блогерам подобається це: