Українські архіви – К. Булкін

Листопад 17, 2008

Українська вікіпедія: енциклопедія, яку складають самі користувачі / The Ukrainian Wikipedia: Encyclopaedia Written by the Users Themselves

Логотип української вікіпедії

My material for RFERL (21.09.2007) about Ukrainian wikipedia.

Мій матеріял для Радіо Свобода (21 вересня 2007 р.) про українську вікіпедію.

Київ, 21 вересня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Вікіпедія – один із найуспішніших некомерційних інтернет-проектів. Це онлайнова енциклопедія, до якої кожен охочий може додавати статті або вносити корективи в ті, що вже існують. Попри певні вади такої «інтернет-демократії», вона має і свої переваги порівняно з процедурами, прийнятими в академічних виданнях. Насамперед це стосується доступності та можливості швидко віддзеркалювати нову інформацію. Сьогодні Вікіпедія виходить приблизно ста мовами світу. За кількістю статей різними мовами перед веде з великим відривом англійська – вона нині наближається до двохмільйонної позначки. Українська вікіпедія сьогодні складається з майже 70 тисяч статей і перебуває за цим показником у другій десятці. Про головні проблеми, які заважають проекту в Україні розвиватися ще швидшими темпами, в інтерв’ю Радіо Свобода розповів один з адміністраторів української вікіпедії Анатолій, який пише під ніком «Yakudza».

«Проблемою поки є брак активних дописувачів (під активними я маю на увазі таких, що заходять хоча б декілька разів на тиждень). На початок літа таких було близько 50. І близько 500 дописувачів таких, що зробили більше 10 повідомлень. У російській вікіпедії таких у 5-7 разів більше, а може, й у 10. Можливо, ще мало хто знає про вікіпедію в Україні».

А от недостовірність інформації чи так званий «вандалізм» – явно шкідницьке долучення, видалення чи зміна вмісту, скоєне зумисне з метою скомпрометувати достовірність і авторитетність енциклопедії – є не такими вже й страшними загрозами, як могло б здатися. Другу проблему адміністратори відстежують і доволі швидко усувають (завдяки тому, що вікіпедія зберігає всі попередні версії статей), а першій дають раду завдяки встановленим у вікіпедіях усіх мов універсальним правилам: стаття не може являти собою оригінальне дослідження, вона має ґрунтуватися на опублікованих раніше наукових матеріалах. Крім того, з українською вікіпедією співпрацюють дедалі більше визнаних фахівців у тих чи інших галузях. Анатолій «Yakudza» продовжує.

«Зараз серед дописувачів української вікіпедії є багато фахівців. У нас є декілька докторів наук, досить багато кандидатів. Є такі відомі люди, як, наприклад, бандурист Віктор Мішалов – він переносить інформацію з книг, які він написав про музику. Є професор Володимир Білецький – редактор гірничого енциклопедичного словника. Він цей словник зараз викладає повністю у вікіпедії».

Адміністраторам української вікіпедії вдається давати раду і з проблемою змісту статей на суперечливі теми. Правила вікіпедії встановлюють чіткі критерії, які допомагають знаходити консенсус та уникати «війни редагувань». Стаття має бути написана в нейтральному стилі й представляти усі погляди на проблему. У разі ж виникнення конфліктів адміністратори вікіпедії пропонують перевірені механізми їх подолання. Тут, крім усього, допомагає правило: висувати аргументи лише щодо змісту статей і ніколи не переходити на особистості.

І справді, зазирнувши, наприклад, у статтю «Українська Повстанська Армія» в українській вікіпедії, побачимо матеріал у нейтральному тоні, який ґрунтується на фактах щодо діяльності УПА з посиланнями на джерела. Щодо оцінок діяльності УПА в статті міститься така коротка згадка: «Ставлення до історії УПА нині коливається між позитивним (борці за незалежність) і протилежним (німецькі колаборанти): сама оцінка спирається на пропагандистські штампи обох сторін». Заради справедливості варто відзначити, що неупередженість другої частини наведеного речення можна поставити під сумнів; проте загальні принципи написання статей вікіпедії цей приклад ілюструє.

Що ж змушує людей приділяти свій час і сили роботі, за яку вони не отримують грошей? Моральне задоволення, яке виявляється сильнішим за матеріальні стимули. Анатолій «Yakudza» так описує мотивацію тих, хто бере участь у проекті «українська вікіпедія»:

«У багатьох це бажання реалізувати себе в чомусь новому. Для когось це бажання поділитися своїми знаннями, А крім того, вікіпедія – це певне віртуальне середовище, де люди мають свої взаємини, це є модель певного суспільства. Хтось каже, що це модель анархічного суспільства, де немає влади і все вирішує спільнота. Хтось каже, що це демократична модель… Взагалі-то певні важелі влади є: є «адміністратори», є «бюрократи», але вони мають досить-таки обмежену владу. Вони, скоріше, не наглядачі, а прибиральники».

І насамкінець іще одне цікаве спостереження з українського інтернету. Останнім часом тут виникають своєрідні локальні вікіпедії. Вони є корисним інструментом для різних корпоративних або громадських спільнот завдяки механізму, що дозволяє вільний доступ до потрібної у цій спільноті інформації і можливість внесення правок, які одразу стають надбанням інших членів спільноти. Анатолій Бондаренко, активіст НУО «Альянс Майдан», на сайті якого існує така «локальна» вікіпедія, розповів в інтерв’ю Радіо Свобода:

«На «Майдані» локальна вікіпедія використовується для того, щоб відповідальні люди могли спільно наповнювати базу знань, що пов’язані з сайтом «Майдан»: про людей, про партії, про якісь концепції… В основному це використовується як великий довідник, який наповнюється учасниками сайту».

Advertisements

Напиши коментар »

Коментарів ще немає.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Блог на WordPress.com .

%d блогерам подобається це: