Українські архіви – К. Булкін

Листопад 18, 2008

Права людини в Україні: підсумки року 2007 / Human Rights In Ukraine: the Results of the Year 2007

Євген Захаров

My material for RFERL (28.12.2007).

Мій матеріял для Радіо Свобода (28 грудня 2007 р.)

Київ, 28 грудня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Підсумки року 2007 підбивають і українські правозахисні організації. Вони оцінюють здатність держави забезпечувати права людини в тих чи інших галузях, а також визначають найбільш проблемні точки в цій сфері. Назагал, за їхніми оцінками, ситуація в Україні залишається далекою від ідеалу.

Представники громадських правозахисних організацій відзначають у 2007 році як позитивні, так і негативні тенденції. Так, у галузі свободи мирних зібрань є покращення, стверджує співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров. Траплялися, щоправда, кричущі винятки, як-от: побиття футбольних фанатів на стадіоні «Динамо» навесні, силова акція проти кримських татар на горі Ай-Петрі наприкінці цього року. Однак, вважає Євген Захаров, у цих ситуаціях міліціонери виявлялися заручниками політичних інтересів. Загалом же, на думку експерта, міліція краще виконує завдання підтримки громадського порядку, ніж торік.

В інших галузях суспільного життя ситуація з правами людини, навпаки, погіршилась. Так, через пропорційну систему виборів значно утисненим виявилося право бути обраним, а значить, і політична свобода – адже людина, що не є членом чи прихильником якоїсь партії, фактично не може потрапити у виборні органи.

Про інші проблеми з правами людини 2007 року Євген Захаров сказав: «Із свободою слова ситуація така ж приблизно, як і була, хоча з’являються певні загрози, особливо на місцевому рівні хочуть керувати журналістами. Що стосується економічних, соціальних і культурних прав – з одного боку, немов би стали більше доходи, але, на жаль, інфляція все це забиває. Багато пенсіонерів не в змозі сьогодні на пенсію заплатити за квартиру і прожити».

Брутальне насильство до засуджених і затриманих

Особливу увагу правозахисники приділяли дотриманню прав людини в установах виконання покарань. Тут вони фіксували випадки брутального насильства та жорстокого поводження із засудженими. Недаремно серед «лауреатів» антипремії «Будяк року – 2007», встановленої Українською Гельсінкською спілкою з прав людини, два представники Департаменту з виконання покарань: перший заступник голови Микола Ільтяй та сам начальник департаменту Василь Кошинець. Утім, зазначає Євген Захаров, претензії правозахисників не стосуються всіх працівників департаменту – у багатьох колоніях до ув’язнених ставляться з повагою і стежать за дотриманням їхніх прав.

Великою проблемою залишається також катування в міліції. Однак варто зазначити, що боротьбу з цим явищем ведуть — кількість карних справ, відкритих проти працівників правоохоронних органів за жорстоке поводження з затриманими, зросла. Станом на травень 2007 року таких справ було 127.

«Політики не мають системного бачення»

Що ж до ставлення до проблеми прав людини в українському політикумі загалом, то воно є ще далеко не європейським, вважає Володимир Яворський, виконавчий директор Української Гельсінкської спілки з прав людини.

Володимир Яворський: «На жаль, політики всіх таборів на сьогоднішній день не мають системного бачення, що потрібно робити для покращення прав людини в Україні. Копенгагенський критерій вступу до Європейського Союзу – верховенство права і дотримання прав людини – взагалі не сприймається українськими політиками».

Важливим цьогорічним кроком стало посилення громадського контролю за діяльністю омбудсмена. До Ніни Карпачової, яка обіймає цю посаду, упродовж року громадські активісти висували серйозні претензії – зокрема, в політичній ангажованості, упередженості в розслідуванні деяких справ, як-от із залученням неповнолітніх до масових політичних акцій у квітні. Попри напругу, яка існує у відносинах правозахисних організацій з омбудсменом, сам факт контролю громадськості позитивно впливає на роботу Уповноваженого з прав людини і змушує до більшої відповідальності.

Advertisements

Напиши коментар »

Коментарів ще немає.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Створити безкоштовний сайт або блог на WordPress.com.

%d блогерам подобається це: