Українські архіви – К. Булкін

Листопад 18, 2008

Печ (Угорщина) готується стати європейською культурною столицею-2010 / Pecs (Hungary) Is Preparing To Become the European Capital of Culture-2010

Печ

Печ

My material for RFERL (15.11.2007) about Pecs – the European capital of Culture – 2010.

Мій матеріял на Радіо Свобода про місто Печ – європейську культурну столицю – 2010.

Київ, 15 листопада 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Угорське місто Печ має двохтисячолітню історію та водночас є сучасним центром, де перетинаються традиції багатьох націй і культур. Саме таке поєднання сприяло тому, що Печ був номінований на європейську культурну столицю 2010 року – і здобув цей титул, разом з турецьким Стамбулом   та німецьким Ессеном. Про місто Печ і те, як воно готується до прийняття почесного статусу –  у матеріалі кореспондента Радіо Свобода Кирила Булкіна.

Те, що Печ був обраний в Угорщині кандидатом на звання культурної столиці Європи 2010 року, подія, поза сумнівом, знакова. Адже більшість культурних закладів та інституцій країни зосереджені у столиці, і культурний дисбаланс між центром та регіонами в Угорщині є доволі відчутним.  Тепер мешканці Печа сподіваються – завдяки фестивалям, виставкам та іншим заходам, які тут плануються, культурний простір країни стане багатополярним, і одним з важливих регіональних центрів культури буде саме їхнє місто.

Мер міста – Петер Ташнаді – стверджує, що міська спільнота готова до того, щоб гідно представити Печ як культурну столицю Європи:

«Печ переміг значною мірою завдяки тому, що тут є багато людей, які розуміють значення культури. Економіка й політика важливі, але ми ні в якому разі не маємо забувати про культуру».

Іще однією особливістю, яка сприяла перемозі Печа, є його унікальна двохтисячолітня історія. Долі багатьох народів переплелися в ній і створили неповторне культурне розмаїття, яке гості міста можуть побачити просто на вулицях. На головній площі розташована мечеть, яка нагадує про часи турецького панування; у кількох сотнях метрів – синагога, а підземні рештки раннього християнського некрополю переносять відвідувачів у набагато давніші римські часи. Голова угорського парламенту Каталіна Сілі каже, що саме у національному та релігійному розмаїтті – унікальність Печа:

«Співіснування культур національних меншин – ось що приносить цьому місту усе-європейську славу. Ми сподіваємось, що Печ 2010 року буде душею Європи, оскільки ніщо не може існувати без душі».

Однак на шляху до 2010 року Печу ще доведеться розв’язати чимало проблем. Так, представники громадських організацій скаржаться, що заходи щодо підготовки до набуття статусу культурної столиці Європи узурпувала міська влада, і вимагають більшої участі в ухваленні рішень та розробці проектів.

А відомий угорський письменник, колишній дисидент Дьордь Конрад каже, що й в усій Європі не все гаразд зі ставленням політиків до культури. Він сподівається, що заходи, пов’язані з набуттям Печем статусу культурної столиці, сприятимуть більшій увазі до культури – як на угорському, так і на загальноєвропейському рівні:

«З тисячі євро в бюджеті Євросоюзу на культуру йде менше одного євро. Це ненормально. І політики мають усвідомити, що вони повинні підтримувати культуру, тому що це та сфера, в якій Європа може бути найбільшою силою».

Ідея культурної столиці Європи народилася в Євросоюзі (тоді ще Європейському Співтоваристві) 1985 року з ініціативи міністра культури Греції Меліни Мерк’юрі. З того часу інституції ЄС щороку обирають одне або кілька міст, які стають європейськими культурними столицями. У цьому статусі вже побували не лише Афіни, Мадрид, Париж, Амстердам, але й менші, та по-своєму яскраві в культурному плані міста – наприклад, Ґрац (Австрія), Корк (Ірландія), Патрас (Греція) та інші.

Advertisements

Напиши коментар »

Коментарів ще немає.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

Блог на WordPress.com .

%d блогерам подобається це: