Українські архіви – К. Булкін

Листопад 18, 2008

Євгенові Сверстюку – 80 / Yevhen Sverstiuk Is 80

Євген Сверстюк

Євген Сверстюк

My material for RFERL (13.12.2007) devoted to the jubilee of outstanding Ukrainian writer, public figure, formar political prisoner Yevhen Sverstiuk.

Мій матеріял для Радіо Свобода (13 грудня 2007 р.), присвячений ювілею видатного письменника, публіциста, громадського діяча, колишнього політв’язня Євгена Сверстюка.

Київ, 13 грудня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні виповнюється 80 років визначному українському літератору, публіцисту, громадському діячу, одному з лідерів руху шістдесятництва, колишньому в’язню сумління Євгенові Сверстюку.

Євген Сверстюк народився 13 грудня 1927 (хоча в документах указано – 1928) року в селі Сільце на Волині, що тоді входила до складу Польщі. Зовнішні віхи його біографії до арешту 1972 року – це навчання у Львівському університеті, аспірантура НДІ психології, робота в журналі «Вітчизна», «Українському ботанічному журналі», неодноразові звільнення з політичних мотивів. Що ж до шляху внутрішнього розвитку, то тут визначальними були цінності, закладені батьками – по-справжньому релігійними людьми. Щоправда, шкільне навчання принесло, як каже Євген Олександрович, «спокуси» – захоплення байронізмом та ніцшеанством. Та реалії шістдесятих років кристалізували високий ідеалізм у тих, хто був внутрішньо підготовлений до його сприйняття. Тож цілком логічною духовною подією стало те, що сам Сверстюк називає «наверненням». А в камері слідчого ізолятора КҐБ це навернення набуло цілком свідомих форм переконаної християнської віри.

Сверстюка було засуджено на 7 років таборів суворого режиму та 5 років заслання за есеї, в яких влада вбачала «антирадянську аґітацію та пропаґанду». Головним предметом звинувачення була книжка «Собор у риштованні», численні публічні виступи та окремі висловлювання. Євген Сверстюк не відмовлявся від авторства інкримінованих йому творів, але водночас тримався на виразній внутрішній дистанції від слідчих. «Ми поклоняємось різним богам і протилежним святиням» – такою була його позиція у стосунках з совєтською системою та її представниками.

Після повернення із заслання Євген Сверстюк одразу активно включився в українське культурне та громадське життя. Зокрема, від літа 1987 він був одним з найактивніших учасників напівлегального Українського культурологічного клубу. З 1989 Сверстюк є незмінним редактором християнської газети «Наша віра». Багато друкується, часто зустрічається зі студентами, школярами, інтелігенцією. Організовує і проводить вечори, присвячені видатним постатям та подіям української культури та історії. Його статті, есеї, виступи мають величезний вплив на відродження національних духовних цінностей.

Колишній політв’язень, публіцист Василь Овсієнко: «Я вважаю, що то один із наймудріших людей у нас тепер. Кого поруч поставити з ним? На одному зрізі існування нації таких людей буває дуже трошки, буквально кілька чоловік».

А ось слова самого Євгена Сверстюка в одній з програм Радіо Свобода: «Ким ти був і якою мірою ти виконав свій обов’язок, і якою мірою це було добровільно, і якою мірою це може бути прикладом для інших, які дивляться на тебе, як на зразок чесноти – це є важливо для історії».

Advertisements

Напиши коментар »

Коментарів ще немає.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Створити безкоштовний сайт або блог на WordPress.com.

%d блогерам подобається це: