Українські архіви – К. Булкін

Листопад 20, 2008

УПА. Слід в історії / UPA. The Trace In History

Доповідають Володимир В'ятрович та Олександр Іщук

My material for RFERL (23.01.2008) about the public hearings “UPA. The Trace In History” held by the Security Service of Ukraine. More photos about this and other events dealing with Declassified by SBU materials see here.

Мій матеріял для Радіо Свобода (23 січня 2008 р.) про громадські слухання “УПА. Слід в історії”, організовані СБУ. Більше світлин про цей та инші заходи, пов’язані з розсекречуванням матеріялів в СБУ, див. тут.

Київ, 23 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Невідомі раніше документи про Українську повстанську армію з архівів НКВД-МҐБ-КҐБ представили співробітники Служби безпеки України у ході перших громадських слухань «Українська повстанська армія. Слід в історії».


На кількох столах у прес-центрі СБУ – символіка українських повстанців, їхнє листування, конверти з таємними наказами, документація УПА і томи з матеріалами слідства. Усі ці документи раніше зберігалися в закритих архівах Служби безпеки України. Тепер вони уперше відкриті для громадськості.
Переглянути їх змогли учасники громадських історичних слухань на тему «Українська повстанська армія. Слід в історії». Ці слухання спільно провели Служба безпеки України та Український інститут національної пам’яті. Участь у них взяли члени робочої групи, створеної при СБУ для вивчення архівних документів, представники громадських організацій та ЗМІ.

Основою досліджень є не ідеологічні настанови, а документи


Про роботу українських істориків щодо дослідження архівних матеріалів, пов’язаних з УПА, розповів співробітник архіву СБУ, кандидат історичних наук Олександр Іщук. На його думку, ці дослідження принципово відрізняються від праць радянських істориків, що ґрунтувалися на пропаганді більше, ніж на наукових фактах.

Експонати з архівів


«Той ривок, який зробила наша українська наука, починаючи від 1991 року, феноменальний. Раніше праці не містили посилання на документи: що казали, те і писали. Тепер нарешті ми можемо бачити різні думки. Публікуються багато точок зору, їх можна порівнювати. Ці точки зору базуються не просто на якихось там ідеологічних настановах, а саме на документах», – зазначив Олександр Іщук.

Документи свідчать: УПА, яку масово підтримувало населення, боролася за незалежну Україну

Радник голови СБУ, науковець Володимир В’ятрович стверджує, що оприлюднення невідомих раніше документів стане проривом у дослідженні історії УПА та її ролі в українській історії:


«Оприлюднення цих документів є чудовою базою для того, щоб донести нарешті дуже багато інформації, якої бракує населенню про Українську Повстанську Армію. Більшість цих матеріалів недаремно так ревно оберігалися спецслужбами радянського режиму, тому що вони однозначно підтверджують, що це була структура визвольного руху, яка ставила собі за мету створення незалежної Української держави. Більше того, вони підтверджують, що ця структура користувалася масовою підтримкою місцевого населення», – наголосив Володимир В’ятрович.

За його словами, матеріали з архівів СБУ будуть далі представлені на фотовиставці «Українська повстанська армія. Історія нескорених». Працівники СБУ та Інституту національної пам’яті планують представити цю фотовиставку в багатьох містах України, а особливо на Сході та Півдні, де в уявленнях про УПА досі панують стереотипи радянської доби.

Advertisements

Напиши коментар »

Коментарів ще немає.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Створити безкоштовний сайт або блог на WordPress.com.

%d блогерам подобається це: